| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 22 Jun 2020 06:17:45 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Maximum Frequency | 4.76 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1519 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1311 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1807 | |
| Integer Score | 1226 | |
| Floating Point Score | 1414 | |
|
AES-XTS
|
1807
3.08 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1229
6.22 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1441
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1154
3.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1145
1.34 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1156
362.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1230
66.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1235
393.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1256
9.78 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1211
14.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1268
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1300
8056.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1246
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1200
9.24 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1121
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2035
99.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2337
31.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1504
1.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1185
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1330
42.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1453
56.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5263 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6500 | |
| Integer Score | 5037 | |
| Floating Point Score | 5548 | |
|
AES-XTS
|
6500
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5594
28.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6665
315.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3704
10.4 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4480
5.26 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5281
1.65 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5231
283.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4956
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5260
41.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4682
54.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5691
7.12 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6510
40330.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4753
261.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4995
38.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5613
138.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8044
394.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10328
140.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7309
5.87 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5039
45.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3536
113.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2869
110.8 images/sec |