| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 22 Jun 2020 02:35:21 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Maximum Frequency | 4.76 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1552 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1336 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1818 | |
| Integer Score | 1243 | |
| Floating Point Score | 1457 | |
|
AES-XTS
|
1818
3.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1248
6.31 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1456
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1146
3.23 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1178
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1177
368.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1239
67.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1285
409.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1247
9.72 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1232
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1253
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1304
8079.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1264
69.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1212
9.33 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1211
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2251
110.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2493
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1598
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1185
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1336
42.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1464
56.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 5304 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6739 | |
| Integer Score | 5069 | |
| Floating Point Score | 5574 | |
|
AES-XTS
|
6739
11.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5696
28.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6702
317.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3828
10.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4526
5.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4736
1.48 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5588
303.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4918
1.53 MB/sec |
|
|
Clang
|
5551
43.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4628
53.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5238
6.55 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6604
40913.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4762
261.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5076
39.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5392
132.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7983
391.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10618
144.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7721
6.20 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5077
45.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3605
115.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2988
115.4 images/sec |