| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 21 Jun 2020 17:04:39 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.73 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1508 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1321 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1788 | |
| Integer Score | 1231 | |
| Floating Point Score | 1438 | |
|
AES-XTS
|
1788
3.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1224
6.19 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1445
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1157
3.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1160
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1170
366.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1258
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1259
401.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1242
9.68 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1192
13.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1239
1.55 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1292
8006.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1255
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1208
9.30 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1177
29.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2230
109.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2463
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1584
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1169
10.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1302
41.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1437
55.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5221 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6526 | |
| Integer Score | 5002 | |
| Floating Point Score | 5478 | |
|
AES-XTS
|
6526
11.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5512
27.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6549
309.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3740
10.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4506
5.29 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4882
1.53 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5563
301.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4462
1.39 MB/sec |
|
|
Clang
|
5581
43.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4765
55.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5224
6.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6572
40716.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4715
259.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4968
38.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5593
137.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7752
380.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10059
137.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7245
5.82 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4911
44.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3583
114.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2983
115.3 images/sec |