| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 21 Jun 2020 04:14:36 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.72 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1506 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1315 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1744 | |
| Integer Score | 1224 | |
| Floating Point Score | 1442 | |
|
AES-XTS
|
1744
2.97 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1221
6.17 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1448
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1158
3.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1166
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1113
348.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1260
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1281
408.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1178
9.18 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1217
14.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1257
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1291
7999.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1236
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1211
9.32 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1184
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2227
109.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2474
33.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1585
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1175
10.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1316
42.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1445
55.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5275 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6546 | |
| Integer Score | 5093 | |
| Floating Point Score | 5456 | |
|
AES-XTS
|
6546
11.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5574
28.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6652
314.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3761
10.6 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4572
5.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4938
1.55 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5665
307.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4922
1.53 MB/sec |
|
|
Clang
|
5613
43.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4676
54.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5468
6.84 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6590
40830.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4154
228.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4944
38.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5557
137.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7888
387.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10562
143.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6951
5.58 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5003
44.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3620
115.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2956
114.2 images/sec |