| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 21 Jun 2020 01:53:43 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.72 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1556 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1324 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1772 | |
| Integer Score | 1238 | |
| Floating Point Score | 1436 | |
|
AES-XTS
|
1772
3.02 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1238
6.26 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1435
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1176
3.32 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1163
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1165
365.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1232
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1285
409.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1243
9.69 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1222
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1250
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1279
7924.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1259
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1191
9.17 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1191
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2212
108.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2421
33.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1561
1.25 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1174
10.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1310
41.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1459
56.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 5338 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6755 | |
| Integer Score | 5118 | |
| Floating Point Score | 5580 | |
|
AES-XTS
|
6755
11.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5669
28.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6681
316.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3869
10.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4528
5.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5212
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5121
277.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4941
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5686
44.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4844
56.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5635
7.05 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6641
41141.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4453
244.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5054
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5573
137.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8035
394.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10665
145.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7441
5.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5047
45.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3644
116.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2968
114.7 images/sec |