| User | ca_creature |
| Upload Date | Fri, 19 Jun 2020 17:21:16 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.15.5 (Build 19F101) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-DB15BD556843C820 iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR3 933 MHz |
| Single-Core Score | 990 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1046 | |
| Integer Score | 975 | |
| Floating Point Score | 1012 | |
|
AES-XTS
|
1046
1.78 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
997
5.04 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1037
49.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
974
2.75 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
835
981.0 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
947
296.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1003
54.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1001
318.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
965
7.52 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1031
12.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
997
1.25 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1218
7549.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
300
16.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
614
4.73 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
991
24.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1816
89.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1915
26.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1082
868.9 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1041
9.32 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1096
35.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1194
46.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 4087 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4216 | |
| Integer Score | 3908 | |
| Floating Point Score | 4452 | |
|
AES-XTS
|
4216
7.19 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4801
24.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4799
227.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2943
8.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3304
3.88 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3626
1.14 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4040
219.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3723
1.16 MB/sec |
|
|
Clang
|
4396
34.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3956
45.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4534
5.67 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6094
37752.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4129
226.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4648
35.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3841
94.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6173
302.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7414
101.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6390
5.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4187
37.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2626
83.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2080
80.4 images/sec |