| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 19 Jun 2020 04:37:36 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.85 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1466 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1365 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1861 | |
| Integer Score | 1271 | |
| Floating Point Score | 1485 | |
|
AES-XTS
|
1861
3.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1276
6.45 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1479
70.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1174
3.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1202
1.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1212
379.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1274
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1315
418.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1277
9.95 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1252
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1311
1.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1321
8186.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1303
71.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1230
9.47 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1236
30.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2267
111.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2541
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1628
1.31 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1213
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1364
43.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1452
56.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 5428 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5948 | |
| Integer Score | 5294 | |
| Floating Point Score | 5630 | |
|
AES-XTS
|
5948
10.1 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5865
29.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6959
329.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3618
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4774
5.61 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5395
1.69 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5666
307.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5117
1.59 MB/sec |
|
|
Clang
|
6030
47.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4909
56.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
6119
7.66 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6722
41645.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4889
268.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5215
40.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5715
140.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7721
378.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10662
145.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7626
6.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5021
45.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3412
109.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2797
108.1 images/sec |