| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 19 Jun 2020 03:50:52 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1514 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1361 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1858 | |
| Integer Score | 1269 | |
| Floating Point Score | 1478 | |
|
AES-XTS
|
1858
3.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1280
6.47 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1472
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1191
3.36 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1198
1.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1222
382.8 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1284
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1316
419.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1253
9.77 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1227
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1291
1.62 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1326
8218.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1290
70.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1226
9.44 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1238
30.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2305
113.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2460
33.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1622
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1202
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1359
43.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1457
56.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 4827 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5967 | |
| Integer Score | 4561 | |
| Floating Point Score | 5212 | |
|
AES-XTS
|
5967
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5073
25.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6176
292.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3547
10.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4031
4.73 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4558
1.43 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4666
253.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4444
1.38 MB/sec |
|
|
Clang
|
4629
36.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4355
50.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4885
6.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6067
37586.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4539
249.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4544
35.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5106
125.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7435
364.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9778
133.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7160
5.75 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4718
42.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3450
110.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2916
112.7 images/sec |