| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Fri, 19 Jun 2020 01:14:57 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1514 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1852 | |
| Integer Score | 1255 | |
| Floating Point Score | 1475 | |
|
AES-XTS
|
1852
3.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1270
6.42 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1459
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1195
3.37 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1177
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1217
381.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1237
67.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1259
401.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1257
9.79 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1246
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1304
1.63 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1323
8194.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1293
71.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1228
9.46 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1229
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2268
111.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2455
33.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1601
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1195
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1357
43.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1481
57.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5166 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6573 | |
| Integer Score | 4997 | |
| Floating Point Score | 5298 | |
|
AES-XTS
|
6573
11.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5745
29.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6568
310.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3765
10.6 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4465
5.24 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5035
1.58 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5570
302.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4675
1.45 MB/sec |
|
|
Clang
|
5688
44.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4108
47.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4787
5.99 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5987
37089.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4577
251.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5116
39.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5651
139.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
8178
401.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9586
130.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7428
5.97 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4475
40.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3388
108.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2755
106.5 images/sec |