| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 18 Jun 2020 04:14:15 +0000 |
| Views | 13 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.33 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1493 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1343 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1848 | |
| Integer Score | 1251 | |
| Floating Point Score | 1457 | |
|
AES-XTS
|
1848
3.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1239
6.27 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1465
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1157
3.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1176
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1217
381.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1267
68.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1272
405.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1244
9.69 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1241
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1277
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1323
8194.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1276
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1225
9.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1223
30.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2205
108.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2417
32.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1601
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1187
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1320
42.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1451
56.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 4851 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6318 | |
| Integer Score | 4623 | |
| Floating Point Score | 5101 | |
|
AES-XTS
|
6318
10.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5424
27.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6240
295.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3606
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4087
4.80 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4301
1.35 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4643
252.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4348
1.35 MB/sec |
|
|
Clang
|
5038
39.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4424
51.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4324
5.41 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5883
36447.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4615
253.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4461
34.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5145
126.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7168
351.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9494
129.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7336
5.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4746
42.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3327
106.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2866
110.7 images/sec |