| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 18 Jun 2020 03:02:54 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1480 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1347 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1842 | |
| Integer Score | 1258 | |
| Floating Point Score | 1457 | |
|
AES-XTS
|
1842
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1250
6.32 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1482
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1145
3.23 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1196
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1204
377.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1270
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1310
417.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1264
9.85 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1231
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1276
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1319
8170.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1282
70.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1133
8.72 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1228
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2257
110.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2505
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1593
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1203
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1332
42.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1455
56.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 4963 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6282 | |
| Integer Score | 4810 | |
| Floating Point Score | 5075 | |
|
AES-XTS
|
6282
10.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5442
27.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6682
316.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3646
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4577
5.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5020
1.57 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5255
285.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4198
1.31 MB/sec |
|
|
Clang
|
4681
36.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4380
50.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4226
5.29 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5774
35770.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4548
250.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4531
34.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5098
125.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7054
346.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9895
134.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7385
5.93 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4707
42.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3314
106.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2792
107.9 images/sec |