| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Thu, 18 Jun 2020 01:04:43 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.83 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1458 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1842 | |
| Integer Score | 1260 | |
| Floating Point Score | 1467 | |
|
AES-XTS
|
1842
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1247
6.31 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1464
69.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1148
3.24 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1194
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1207
378.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1277
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1308
416.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1273
9.92 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1246
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1271
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1322
8188.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1285
70.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1231
9.48 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1224
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2264
111.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2510
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1618
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1200
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1313
42.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1436
55.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5287 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6200 | |
| Integer Score | 5103 | |
| Floating Point Score | 5533 | |
|
AES-XTS
|
6200
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5408
27.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6773
320.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3618
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4521
5.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5045
1.58 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5620
305.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4963
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5757
44.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4835
56.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5446
6.81 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6589
40822.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4762
261.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5051
38.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5588
137.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7620
373.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10798
147.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7635
6.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5066
45.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3420
109.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2834
109.5 images/sec |