| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 17 Jun 2020 23:37:47 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1450 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1325 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1828 | |
| Integer Score | 1234 | |
| Floating Point Score | 1439 | |
|
AES-XTS
|
1828
3.12 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1221
6.18 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1437
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1132
3.19 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1163
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1184
371.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1253
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1280
407.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1232
9.60 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1228
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1247
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1303
8075.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1249
68.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1196
9.21 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1210
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2198
107.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2496
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1575
1.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1191
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1306
41.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1384
53.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5260 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6102 | |
| Integer Score | 5062 | |
| Floating Point Score | 5549 | |
|
AES-XTS
|
6102
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5582
28.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6821
322.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3572
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4661
5.47 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4923
1.54 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5700
309.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4954
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5706
44.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4341
50.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5492
6.87 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6796
42104.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4779
262.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5127
39.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5620
138.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7834
384.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10815
147.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7521
6.04 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5002
44.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3342
106.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2804
108.3 images/sec |