| User | pep_one |
| Upload Date | Wed, 17 Jun 2020 09:14:22 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.6 (Build 18G2022) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.01 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB RAM |
| Single-Core Score | 1012 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1173 | |
| Integer Score | 975 | |
| Floating Point Score | 1064 | |
|
AES-XTS
|
1173
2.00 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1064
5.38 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
895
42.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1083
3.05 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
736
864.1 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
734
230.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1109
60.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1116
355.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1013
7.89 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1140
13.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
890
1.11 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1296
8032.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
322
17.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
666
5.13 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1115
27.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2110
103.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2146
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1100
883.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1104
9.89 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1016
32.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1290
49.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 4750 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6843 | |
| Integer Score | 4402 | |
| Floating Point Score | 5154 | |
|
AES-XTS
|
6843
11.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5100
25.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
5139
243.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3859
10.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3672
4.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4356
1.36 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
4431
240.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4477
1.39 MB/sec |
|
|
Clang
|
4483
34.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4314
50.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5080
6.36 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6673
41340.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4462
245.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4885
37.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
4672
115.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7345
360.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
8504
115.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7072
5.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4567
40.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3266
104.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2998
115.8 images/sec |