| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 17 Jun 2020 04:27:40 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1457 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1333 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1850 | |
| Integer Score | 1232 | |
| Floating Point Score | 1466 | |
|
AES-XTS
|
1850
3.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1211
6.13 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1474
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1145
3.23 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1159
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1071
335.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1274
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1305
415.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1260
9.82 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1234
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1285
1.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1323
8195.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1281
70.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1237
9.52 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1209
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2266
111.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2521
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1603
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1201
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1332
42.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1409
54.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 5260 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6153 | |
| Integer Score | 5092 | |
| Floating Point Score | 5476 | |
|
AES-XTS
|
6153
10.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5550
28.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6776
320.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3477
9.80 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4633
5.44 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4957
1.55 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5616
304.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4811
1.50 MB/sec |
|
|
Clang
|
5787
45.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4898
56.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5775
7.23 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6745
41785.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4461
245.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5124
39.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5056
124.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7692
377.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10770
146.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7288
5.85 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5019
45.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3404
108.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2857
110.4 images/sec |