| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 17 Jun 2020 00:35:40 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1457 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1342 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1846 | |
| Integer Score | 1251 | |
| Floating Point Score | 1455 | |
|
AES-XTS
|
1846
3.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1232
6.23 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1458
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1147
3.23 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1190
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1210
379.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1253
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1309
417.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1249
9.73 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1237
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1278
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1325
8207.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1257
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1218
9.38 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1206
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2248
110.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2426
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1615
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1203
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1324
42.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1408
54.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 5259 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5490 | |
| Integer Score | 5098 | |
| Floating Point Score | 5568 | |
|
AES-XTS
|
5490
9.36 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5518
27.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6773
320.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3355
9.46 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4630
5.44 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5320
1.67 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5643
306.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4893
1.52 MB/sec |
|
|
Clang
|
5810
45.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4694
54.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5586
6.99 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6693
41467.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4779
262.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5164
39.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5490
135.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7698
377.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10803
147.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7635
6.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5142
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3388
108.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2845
109.9 images/sec |