| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Wed, 17 Jun 2020 00:18:14 +0000 |
| Views | 12 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1457 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1326 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1840 | |
| Integer Score | 1236 | |
| Floating Point Score | 1434 | |
|
AES-XTS
|
1840
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1215
6.15 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1460
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1134
3.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1130
1.33 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1213
380.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1252
67.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1290
410.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1270
9.89 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1193
13.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1264
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1313
8132.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1241
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1215
9.35 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1156
28.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1971
96.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2507
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1620
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1194
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1328
42.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1440
55.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 5250 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6216 | |
| Integer Score | 5065 | |
| Floating Point Score | 5491 | |
|
AES-XTS
|
6216
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5558
28.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6835
323.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3602
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4609
5.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5202
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5141
279.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4951
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5365
41.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4901
56.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5799
7.26 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6752
41832.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4819
264.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4900
37.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5578
137.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7669
376.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10177
138.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7450
5.98 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5144
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3291
105.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2697
104.2 images/sec |