| User | bradhyo |
| Upload Date | Tue, 16 Jun 2020 02:15:07 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7C37 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. X570-A PRO (MS-7C37) |
| Power Plan | AMD Ryzen High Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 7 3700X |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.60 GHz |
| Maximum Frequency | 4.32 GHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Matisse |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1599 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1271 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2242 | |
| Integer Score | 1117 | |
| Floating Point Score | 1443 | |
|
AES-XTS
|
2242
3.82 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1303
6.59 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1314
62.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1070
3.02 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
909
1.07 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
945
296.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1121
60.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1085
345.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1111
8.66 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1275
14.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1416
1.77 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1252
7759.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1497
82.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1310
10.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1192
29.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2471
121.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2142
29.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1617
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1057
9.47 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1302
41.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1154
44.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 9035 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6543 | |
| Integer Score | 8743 | |
| Floating Point Score | 10083 | |
|
AES-XTS
|
6543
11.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11384
57.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
12373
585.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
4594
13.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
9172
10.8 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9752
3.06 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9290
504.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
6033
1.88 MB/sec |
|
|
Clang
|
10771
83.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8547
99.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
10510
13.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13567
84050.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9273
509.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11027
84.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8881
218.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
16117
790.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
17536
238.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
15037
12.1 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8688
77.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
6432
205.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
3562
137.6 images/sec |