| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 16 Jun 2020 01:51:01 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1457 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1340 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1837 | |
| Integer Score | 1252 | |
| Floating Point Score | 1448 | |
|
AES-XTS
|
1837
3.13 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1229
6.22 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1461
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1143
3.22 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1193
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1212
379.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1258
68.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1303
415.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1251
9.75 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1243
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1267
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1312
8127.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1278
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1166
8.97 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1207
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2247
110.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2464
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1603
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1186
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1306
41.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1431
55.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 5048 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6183 | |
| Integer Score | 4733 | |
| Floating Point Score | 5542 | |
|
AES-XTS
|
6183
10.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5425
27.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6798
321.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3583
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3672
4.31 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4375
1.37 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5218
283.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4253
1.32 MB/sec |
|
|
Clang
|
5176
40.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4887
56.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5670
7.09 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6538
40506.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4829
265.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4981
38.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5588
137.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7703
377.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10392
141.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7568
6.08 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5141
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3403
108.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2867
110.8 images/sec |