| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 23:59:01 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1472 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1338 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1819 | |
| Integer Score | 1244 | |
| Floating Point Score | 1461 | |
|
AES-XTS
|
1819
3.10 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1139
5.76 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1457
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1152
3.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1193
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1207
378.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1245
67.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1309
417.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1277
9.95 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1243
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1270
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1316
8153.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1278
70.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1232
9.48 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1223
30.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2143
105.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2513
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1617
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1203
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1335
42.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1437
55.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5292 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6238 | |
| Integer Score | 5079 | |
| Floating Point Score | 5597 | |
|
AES-XTS
|
6238
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5522
27.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6578
311.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3619
10.2 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4542
5.33 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5067
1.59 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5774
313.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4999
1.56 MB/sec |
|
|
Clang
|
5440
42.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4737
54.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5678
7.10 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6772
41957.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4789
263.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5064
39.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5623
138.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7636
374.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10769
146.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7642
6.14 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5123
45.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3471
111.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2882
111.4 images/sec |