| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 23:52:27 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1473 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1329 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1843 | |
| Integer Score | 1238 | |
| Floating Point Score | 1440 | |
|
AES-XTS
|
1843
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1218
6.16 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1473
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1133
3.19 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1156
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1210
379.0 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1255
68.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1259
401.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1232
9.60 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1237
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1227
1.54 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1260
7803.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1254
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1203
9.26 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1215
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2232
109.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2480
33.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1611
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1188
10.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1332
42.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1376
53.2 images/sec |
| Multi-Core Score | 5267 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5805 | |
| Integer Score | 5119 | |
| Floating Point Score | 5499 | |
|
AES-XTS
|
5805
9.89 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5502
27.8 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6705
317.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3382
9.54 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4663
5.48 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5055
1.58 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5649
306.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5057
1.57 MB/sec |
|
|
Clang
|
5804
45.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4951
57.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5101
6.38 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6784
42027.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4788
263.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5199
40.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5327
131.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7818
383.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10321
140.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7532
6.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5108
45.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3433
109.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2843
109.9 images/sec |