| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 23:34:48 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1474 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1316 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1813 | |
| Integer Score | 1219 | |
| Floating Point Score | 1443 | |
|
AES-XTS
|
1813
3.09 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1216
6.15 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1385
65.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1141
3.22 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1034
1.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1209
378.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1248
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1301
414.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1226
9.55 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1243
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1261
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1302
8065.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1245
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1147
8.83 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1218
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2223
109.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2508
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1588
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1202
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1317
42.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1407
54.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 5347 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6215 | |
| Integer Score | 5176 | |
| Floating Point Score | 5574 | |
|
AES-XTS
|
6215
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5572
28.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6808
322.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3594
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4665
5.48 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5247
1.64 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5473
297.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5060
1.57 MB/sec |
|
|
Clang
|
5825
45.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4955
57.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5827
7.29 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6563
40657.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4818
264.8 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5116
39.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5679
140.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7360
361.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10800
147.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7558
6.07 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5112
45.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3438
109.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2855
110.3 images/sec |