| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 17:32:00 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1406 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1328 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1813 | |
| Integer Score | 1239 | |
| Floating Point Score | 1441 | |
|
AES-XTS
|
1813
3.09 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1226
6.20 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1465
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1130
3.19 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1170
1.37 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1172
367.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1270
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1262
402.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1257
9.79 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1231
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1267
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1294
8016.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1247
68.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1224
9.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1210
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2149
105.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2426
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1613
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1196
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1289
41.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1419
54.8 images/sec |
| Multi-Core Score | 5246 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5986 | |
| Integer Score | 5048 | |
| Floating Point Score | 5551 | |
|
AES-XTS
|
5986
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5563
28.1 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6713
317.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3343
9.43 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4410
5.18 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5380
1.69 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5588
303.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4975
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5783
45.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4473
51.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5662
7.08 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6743
41775.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4802
264.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5159
39.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5613
138.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7637
374.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10579
144.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7544
6.06 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5147
46.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3324
106.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2783
107.5 images/sec |