| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 11:07:01 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1406 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1329 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1843 | |
| Integer Score | 1235 | |
| Floating Point Score | 1447 | |
|
AES-XTS
|
1843
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1194
6.04 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1457
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1127
3.18 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1178
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1191
373.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1239
67.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1307
416.4 KB/sec |
|
|
Clang
|
1214
9.46 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1232
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1270
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1289
7982.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1263
69.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1213
9.34 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1209
29.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2214
108.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2510
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1539
1.24 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1202
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1310
41.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1421
54.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5194 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5981 | |
| Integer Score | 5027 | |
| Floating Point Score | 5424 | |
|
AES-XTS
|
5981
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5425
27.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6470
306.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3281
9.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4644
5.45 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4902
1.54 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5606
304.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4939
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5777
45.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4886
56.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4723
5.91 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6749
41815.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4822
265.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5031
38.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5499
135.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7560
370.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10635
144.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7501
6.02 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5019
45.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3350
107.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2774
107.2 images/sec |