| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Mon, 15 Jun 2020 11:00:40 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.22 GHz |
| Maximum Frequency | 4.82 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1406 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1343 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1848 | |
| Integer Score | 1251 | |
| Floating Point Score | 1459 | |
|
AES-XTS
|
1848
3.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1230
6.22 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1471
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1133
3.20 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1188
1.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1206
377.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1257
68.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1289
410.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1264
9.85 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1244
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1263
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1322
8188.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1276
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1203
9.26 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1219
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2247
110.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2521
34.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1615
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1202
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1305
41.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1424
55.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 5210 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5973 | |
| Integer Score | 5089 | |
| Floating Point Score | 5346 | |
|
AES-XTS
|
5973
10.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5469
27.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6750
319.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3513
9.91 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4659
5.47 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5032
1.58 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5535
300.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4983
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5621
43.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4856
56.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5650
7.07 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6437
39881.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4774
262.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4730
36.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5510
135.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7268
356.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10353
141.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6958
5.59 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4938
44.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3316
106.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2629
101.6 images/sec |