| User | schokomilx |
| Upload Date | Sun, 14 Jun 2020 22:41:27 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | macOS 10.14.6 (Build 18G4032) |
| Model | iMac (27-inch Retina Late 2015) |
| Model ID | iMac17,1 |
| Motherboard | Apple Inc. Mac-B809C3757DA9BB8D iMac17,1 |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-6700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.00 GHz |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR3 933 MHz |
| Single-Core Score | 969 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1025 | |
| Integer Score | 981 | |
| Floating Point Score | 932 | |
|
AES-XTS
|
1025
1.75 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1025
5.18 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1003
47.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
963
2.71 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
866
1.02 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
935
293.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1047
56.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
940
299.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1009
7.86 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1059
12.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
979
1.22 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1170
7247.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
293
16.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
617
4.75 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
899
22.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1736
85.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1724
23.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1006
808.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
952
8.53 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
890
28.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
974
37.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 3555 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4412 | |
| Integer Score | 3234 | |
| Floating Point Score | 4107 | |
|
AES-XTS
|
4412
7.52 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
4331
21.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
3901
184.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2589
7.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2744
3.22 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3168
992.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3446
187.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
2995
954.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
3204
25.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3079
35.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3854
4.82 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4459
27623.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3167
174.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3767
29.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3727
91.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6071
297.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7767
105.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6884
5.53 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4113
36.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2548
81.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2156
83.3 images/sec |