| User | stormyninja |
| Upload Date | Sun, 14 Jun 2020 21:39:26 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Dell Inc. Studio XPS 8100 |
| Motherboard | Dell Inc. 0G3HR7 |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-870 |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.93 GHz |
| Maximum Frequency | 3.59 GHz |
| Package | Socket 1156 LGA |
| Codename | Lynnfield |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 8.00 GB DDR3 SDRAM 664 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 529 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 51 | |
| Integer Score | 537 | |
| Floating Point Score | 590 | |
|
AES-XTS
|
51
88.6 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
649
3.28 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
601
28.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
506
1.43 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
498
584.2 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
560
175.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
560
30.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
492
156.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
525
4.09 Klines/sec |
|
|
Camera
|
469
5.44 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
531
663.9 Kpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
586
3631.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
503
27.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
624
4.80 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
591
14.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
984
48.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1016
13.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
647
519.6 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
412
3.69 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
689
22.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
287
11.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 2111 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 259 | |
| Integer Score | 2197 | |
| Floating Point Score | 2233 | |
|
AES-XTS
|
259
452.9 MB/sec |
|
|
Text Compression
|
3238
16.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
2660
125.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1656
4.67 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
2043
2.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
2196
688.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
2396
130.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1744
555.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
2428
18.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1836
21.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2107
2.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
2806
17385.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1848
101.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2636
20.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
2402
59.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3399
166.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
4429
60.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2831
2.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1651
14.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1873
59.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
755
29.2 images/sec |