| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sun, 14 Jun 2020 12:54:25 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. WS X299 SAGE |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-7900X |
| Topology | 1 Processor, 10 Cores, 20 Threads |
| Base Frequency | 3.29 GHz |
| Maximum Frequency | 4.29 GHz |
| Package | Socket 2066 LGA |
| Codename | Skylake-X |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 10 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 10 |
| L2 Cache | 1.00 MB x 10 |
| L3 Cache | 13.8 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1193 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1125 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1478 | |
| Integer Score | 1072 | |
| Floating Point Score | 1181 | |
|
AES-XTS
|
1478
2.52 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1049
5.30 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1258
59.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
879
2.48 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1031
1.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1049
328.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1076
58.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1057
336.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1152
8.97 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1135
13.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1090
1.36 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1105
6843.9 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
788
43.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1028
7.91 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
949
23.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1795
88.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2080
28.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1399
1.12 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
999
8.95 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1082
34.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1198
46.3 images/sec |
| Multi-Core Score | 9592 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5746 | |
| Integer Score | 9601 | |
| Floating Point Score | 10212 | |
|
AES-XTS
|
5746
9.80 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
11454
57.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
14388
680.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3933
11.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
10000
11.7 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
11355
3.56 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
10716
581.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7643
2.38 MB/sec |
|
|
Clang
|
12937
100.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8893
103.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9540
11.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
15481
95908.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
10377
570.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
11588
89.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
9483
233.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
13462
660.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
20335
277.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
16729
13.4 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10461
93.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
5361
171.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2913
112.6 images/sec |