| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 24 May 2020 21:54:34 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.90 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1498 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1338 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1858 | |
| Integer Score | 1238 | |
| Floating Point Score | 1467 | |
|
AES-XTS
|
1858
3.17 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1251
6.32 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1369
64.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1139
3.21 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1207
1.42 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1229
384.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1283
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1311
417.6 KB/sec |
|
|
Clang
|
1257
9.80 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1115
12.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1252
1.57 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1327
8222.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1277
70.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1229
9.46 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1241
30.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2280
111.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2499
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1640
1.32 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1213
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1332
42.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1388
53.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 5241 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5832 | |
| Integer Score | 5120 | |
| Floating Point Score | 5403 | |
|
AES-XTS
|
5832
9.94 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5449
27.6 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6834
323.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3563
10.0 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4341
5.10 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5313
1.66 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5515
299.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4985
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5842
45.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4917
57.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5378
6.73 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
5534
34284.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4226
232.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4947
38.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5755
141.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7638
374.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10727
146.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7790
6.26 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5083
45.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3438
109.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2868
110.8 images/sec |