| User | OnlyPW |
| Upload Date | Thu, 15 Aug 2024 17:42:25 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASRock Z790 PG Lightning/D4 |
| Motherboard | ASRock Z790 PG Lightning/D4 |
| Power Plan | Hchstleistung |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-14700KF |
| Topology | 1 Processor, 20 Cores, 28 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 12 Cores |
| Maximum Frequency | 5486 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 14 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 14 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 33.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 64.00 GB |
| Single-Core Score | 2080 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4740 | |
| Integer Score | 1814 | |
| Floating Point Score | 2212 | |
|
AES-XTS
|
4740
8.08 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1649
8.34 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
2038
96.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1609
4.54 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1879
2.21 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1821
570.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1916
104.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1876
597.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1774
13.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1802
20.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2110
2.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1966
12178.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
2028
111.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2175
16.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1735
42.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3575
175.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3608
49.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2733
2.19 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1751
15.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1924
61.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1644
63.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 17923 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8123 | |
| Integer Score | 17452 | |
| Floating Point Score | 20578 | |
|
AES-XTS
|
8123
13.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
18288
92.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
27696
1.31 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5528
15.6 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
21241
24.9 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
28674
8.98 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
19636
1.07 Gpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
10899
3.39 MB/sec |
|
|
Clang
|
26972
210.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
15258
176.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
23078
28.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32031
198443.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
24142
1.33 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
30526
235.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15353
378.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
26986
1.32 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
31155
424.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
38622
31.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20386
182.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
10560
337.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4792
185.2 images/sec |