| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 24 May 2020 07:14:39 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1500 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1344 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1830 | |
| Integer Score | 1252 | |
| Floating Point Score | 1461 | |
|
AES-XTS
|
1830
3.12 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1238
6.26 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1464
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1150
3.24 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1183
1.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1202
376.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1273
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1281
408.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1263
9.84 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1237
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1264
1.58 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1310
8113.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1273
70.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1225
9.43 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1218
30.0 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2249
110.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2513
34.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1601
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1200
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1314
42.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1447
55.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5242 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6325 | |
| Integer Score | 5059 | |
| Floating Point Score | 5457 | |
|
AES-XTS
|
6325
10.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5610
28.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6361
300.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3646
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4608
5.41 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4979
1.56 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5542
300.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4934
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5525
43.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4811
55.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
4986
6.24 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6678
41370.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4769
262.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5088
39.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5579
137.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7717
378.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10598
144.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7338
5.89 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4910
44.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3264
104.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2949
113.9 images/sec |