| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 24 May 2020 07:07:44 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1500 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1336 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1810 | |
| Integer Score | 1245 | |
| Floating Point Score | 1453 | |
|
AES-XTS
|
1810
3.08 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1229
6.22 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1447
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1149
3.24 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1184
1.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1198
375.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1248
67.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1299
413.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1237
9.64 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1233
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1271
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1308
8102.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1261
69.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1214
9.34 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1213
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2212
108.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2461
33.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1604
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1190
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1319
42.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1441
55.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 5297 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6354 | |
| Integer Score | 5133 | |
| Floating Point Score | 5475 | |
|
AES-XTS
|
6354
10.8 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5620
28.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6612
312.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3665
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4612
5.42 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5198
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5701
309.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4990
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5534
43.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4810
55.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5124
6.41 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6700
41508.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4793
263.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5063
39.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5569
137.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7878
386.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10718
146.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6891
5.53 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
4822
43.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3515
112.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2895
111.9 images/sec |