| User | G7495x |
| Upload Date | Tue, 13 Aug 2024 09:55:08 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG STRIX B660-I GAMING WIFI |
| Power Plan | GameTurbo (High Performance) |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-13700K |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 24 Threads |
| Base Frequency | 3.39 GHz |
| Cluster 1 | 8 Cores |
| Cluster 2 | 8 Cores |
| Maximum Frequency | 5287 MHz |
| Package | Socket 1700 LGA |
| Codename | Raptor Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 12 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 12 |
| L2 Cache | 2.00 MB x 3 |
| L3 Cache | 30.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR5 SDRAM 2992 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 2045 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5137 | |
| Integer Score | 1764 | |
| Floating Point Score | 2137 | |
|
AES-XTS
|
5137
8.76 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1573
7.96 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1975
93.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1576
4.44 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1822
2.14 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1759
551.2 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1866
101.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1868
595.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1731
13.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1749
20.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
2085
2.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1846
11436.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1950
107.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
2080
16.0 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1673
41.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3462
169.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3483
47.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2610
2.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1688
15.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1835
58.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1671
64.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 20275 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 15343 | |
| Integer Score | 19407 | |
| Floating Point Score | 22978 | |
|
AES-XTS
|
15343
26.2 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
19669
99.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
26748
1.27 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
8322
23.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
21649
25.4 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
25188
7.89 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
22367
1.21 Gpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
15732
4.89 MB/sec |
|
|
Clang
|
24656
192.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
18849
218.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
22424
28.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
28009
173526.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
22749
1.25 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
26783
206.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
19851
489.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
36101
1.77 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
42251
575.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
34897
28.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
20065
179.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13731
439.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
8462
327.0 images/sec |