| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 24 May 2020 05:49:27 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.32 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1441 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1348 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1850 | |
| Integer Score | 1256 | |
| Floating Point Score | 1465 | |
|
AES-XTS
|
1850
3.15 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1238
6.26 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1471
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1171
3.30 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1175
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1189
372.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1284
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1312
418.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1247
9.72 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1244
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1284
1.61 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1321
8181.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1268
69.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1203
9.27 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1229
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2274
111.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2495
34.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1575
1.27 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1206
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1344
43.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1446
55.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5319 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6030 | |
| Integer Score | 5127 | |
| Floating Point Score | 5618 | |
|
AES-XTS
|
6030
10.3 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5522
27.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6685
316.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3656
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4647
5.46 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5256
1.65 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5723
310.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4948
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
5285
41.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4960
57.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5687
7.12 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6830
42317.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4866
267.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5148
39.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5607
138.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7912
388.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10547
143.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7739
6.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5125
45.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3543
113.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2748
106.2 images/sec |