| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sun, 24 May 2020 04:59:19 +0000 |
| Views | 11 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.33 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1442 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1356 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1852 | |
| Integer Score | 1263 | |
| Floating Point Score | 1476 | |
|
AES-XTS
|
1852
3.16 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1248
6.31 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1478
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1167
3.29 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1193
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1205
377.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1267
68.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1310
417.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1275
9.93 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1251
14.5 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1283
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1326
8213.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1274
70.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1236
9.52 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1203
29.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2298
112.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2537
34.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1620
1.30 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1203
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1357
43.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1462
56.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5263 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6149 | |
| Integer Score | 5034 | |
| Floating Point Score | 5611 | |
|
AES-XTS
|
6149
10.5 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5604
28.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6401
302.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3596
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4537
5.33 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4746
1.49 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5496
298.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4977
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5694
44.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4798
55.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5650
7.07 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6793
42086.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4810
264.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5097
39.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5609
138.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7882
386.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10473
142.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7596
6.10 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5049
45.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3547
113.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2927
113.1 images/sec |