| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 23 May 2020 07:53:36 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.33 GHz |
| Maximum Frequency | 4.84 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1442 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1351 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1840 | |
| Integer Score | 1258 | |
| Floating Point Score | 1471 | |
|
AES-XTS
|
1840
3.14 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1251
6.32 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1481
70.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1154
3.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1188
1.40 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1215
380.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1287
69.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1259
401.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1270
9.90 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1245
14.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1271
1.59 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1324
8201.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1282
70.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1238
9.53 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1229
30.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2270
111.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2523
34.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1594
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1206
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1340
42.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1446
55.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 5285 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6245 | |
| Integer Score | 5091 | |
| Floating Point Score | 5544 | |
|
AES-XTS
|
6245
10.6 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5606
28.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6582
311.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3656
10.3 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4646
5.45 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5011
1.57 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5650
306.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4982
1.55 MB/sec |
|
|
Clang
|
5452
42.5 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4770
55.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5482
6.86 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6629
41068.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4823
265.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5023
38.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5583
137.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7745
380.0 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10114
137.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7680
6.17 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5077
45.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3522
112.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2874
111.0 images/sec |