| User | TimLiu |
| Upload Date | Fri, 30 Sep 2022 18:07:53 +0000 |
| Views | 6 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 (64-bit) |
| Model | ASUS System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. PRIME B560M-K |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-10700 |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.89 GHz |
| Maximum Frequency | 4787 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Comet Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 256 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 1 |
| Single-Core Score | 1285 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1653 | |
| Integer Score | 1207 | |
| Floating Point Score | 1391 | |
|
AES-XTS
|
1653
2.82 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1326
6.71 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1406
66.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1054
2.97 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1137
1.34 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1173
367.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1232
66.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1192
379.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1225
9.54 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1154
13.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1246
1.56 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1274
7891.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1128
62.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1172
9.03 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1151
28.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2187
107.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2404
32.8 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1591
1.28 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1163
10.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1400
44.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1149
44.4 images/sec |
| Multi-Core Score | 6552 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 2575 | |
| Integer Score | 6641 | |
| Floating Point Score | 7022 | |
|
AES-XTS
|
2575
4.39 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7893
39.9 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10357
490.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1905
5.37 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
8404
9.87 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
9760
3.06 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
6654
361.1 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4954
1.54 MB/sec |
|
|
Clang
|
10513
81.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
5675
65.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9821
12.3 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
13209
81834.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
8898
489.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
10196
78.5 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5510
135.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7852
385.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
11567
157.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
14061
11.3 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
6891
61.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2574
82.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1394
53.9 images/sec |