| User | TimLiu |
| Upload Date | Fri, 30 Sep 2022 17:14:31 +0000 |
| Views | 3 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Insider Preview (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus M16 GU603HR_GU603HR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GU603HR |
| Power Plan | Turbo |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-11900H |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 4788 MHz |
| Package | Socket 1787 FCBGA |
| Codename | Tiger Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 8 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.69 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1469 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3550 | |
| Integer Score | 1283 | |
| Floating Point Score | 1526 | |
|
AES-XTS
|
3550
6.05 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1096
5.54 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1525
72.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
906
2.56 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1354
1.59 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1256
393.6 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1428
77.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1485
473.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1328
10.3 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1300
15.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1534
1.92 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1439
8915.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1258
69.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1451
11.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1127
27.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2431
119.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2440
33.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1775
1.43 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1279
11.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1391
44.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1231
47.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 7181 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5558 | |
| Integer Score | 6929 | |
| Floating Point Score | 7998 | |
|
AES-XTS
|
5558
9.47 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7906
40.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10823
512.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3466
9.77 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6528
7.67 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7456
2.34 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
8148
442.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5729
1.78 MB/sec |
|
|
Clang
|
7907
61.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
6910
80.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9285
11.6 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10957
67883.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6250
343.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
8079
62.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7530
185.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
12222
599.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
16001
218.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
11476
9.22 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8252
73.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4077
130.3 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2934
113.4 images/sec |