| User | TimLiu |
| Upload Date | Fri, 30 Sep 2022 17:07:22 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Insider Preview (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus M16 GU603HR_GU603HR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GU603HR |
| Power Plan | Turbo |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-11900H |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 4788 MHz |
| Package | Socket 1787 FCBGA |
| Codename | Tiger Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 8 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.69 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1376 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3336 | |
| Integer Score | 1200 | |
| Floating Point Score | 1431 | |
|
AES-XTS
|
3336
5.69 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1010
5.11 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1456
68.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
855
2.41 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1240
1.46 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1311
410.9 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1412
76.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1337
425.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1227
9.56 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1088
12.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1424
1.78 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1291
7997.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1173
64.5 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1398
10.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1085
26.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2363
115.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2366
32.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1696
1.36 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1146
10.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1219
39.0 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1189
45.9 images/sec |
| Multi-Core Score | 7153 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5455 | |
| Integer Score | 6844 | |
| Floating Point Score | 8107 | |
|
AES-XTS
|
5455
9.30 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
6960
35.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10218
483.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3415
9.63 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6838
8.03 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7218
2.26 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7939
430.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5637
1.75 MB/sec |
|
|
Clang
|
8014
62.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7662
88.8 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
9333
11.7 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10956
67878.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7173
394.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7969
61.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7661
188.8 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
11495
563.9 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
15695
213.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
12749
10.2 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
8085
72.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4062
129.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2941
113.6 images/sec |