| User | TimLiu |
| Upload Date | Fri, 30 Sep 2022 17:03:54 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Insider Preview (64-bit) |
| Model | ASUSTeK COMPUTER INC. ROG Zephyrus M16 GU603HR_GU603HR |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. GU603HR |
| Power Plan | Performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-11900H |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 2.49 GHz |
| Maximum Frequency | 4788 MHz |
| Package | Socket 1787 FCBGA |
| Codename | Tiger Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 1.25 MB x 8 |
| L3 Cache | 24.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 31.69 GB DDR4 SDRAM 1596 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1386 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3319 | |
| Integer Score | 1189 | |
| Floating Point Score | 1492 | |
|
AES-XTS
|
3319
5.66 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1007
5.09 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1407
66.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
892
2.51 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1158
1.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1185
371.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1307
70.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1360
433.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
1203
9.38 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1283
14.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1400
1.75 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1504
9318.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1247
68.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1445
11.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1106
27.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2178
106.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2429
33.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1831
1.47 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1206
10.8 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1304
41.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1272
49.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 6841 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5383 | |
| Integer Score | 6621 | |
| Floating Point Score | 7560 | |
|
AES-XTS
|
5383
9.18 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
7807
39.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
10577
500.4 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3410
9.62 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
5820
6.83 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
6597
2.07 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7328
397.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5961
1.85 MB/sec |
|
|
Clang
|
7234
56.4 Klines/sec |
|
|
Camera
|
7153
82.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
8902
11.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
9419
58353.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
6510
357.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
7457
57.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
6919
170.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
11531
565.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
15132
206.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
11985
9.62 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7357
65.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3806
121.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2797
108.1 images/sec |