| User | gknotts |
| Upload Date | Fri, 30 Sep 2022 01:19:18 +0000 |
| Views | 5 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Frequency | 5049 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1866 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1762 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4141 | |
| Integer Score | 1501 | |
| Floating Point Score | 1930 | |
|
AES-XTS
|
4141
7.06 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1732
8.76 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1680
79.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1570
4.43 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1324
1.55 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1429
447.7 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1525
82.8 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1419
452.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1523
11.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1357
15.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1717
2.15 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1684
10434.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1951
107.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1739
13.4 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1578
38.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3230
158.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3261
44.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2114
1.70 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1455
13.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1687
53.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1634
63.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 17804 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7462 | |
| Integer Score | 17990 | |
| Floating Point Score | 19125 | |
|
AES-XTS
|
7462
12.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
26761
135.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
26993
1.28 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5856
16.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
22116
26.0 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
24906
7.80 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
17242
935.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
13486
4.20 MB/sec |
|
|
Clang
|
26787
208.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
13600
157.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
11657
14.6 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
34862
215981.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
21397
1.18 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
28592
220.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15464
381.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
27562
1.35 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
31863
434.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
33663
27.0 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18771
168.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14580
466.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4024
155.5 images/sec |