| User | DrMacabre |
| Upload Date | Sat, 11 Apr 2020 20:49:44 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. P9X79 WS |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-4930K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 4.25 GHz |
| Maximum Frequency | 4.87 GHz |
| Package | Socket 2011 LGA |
| Codename | Ivy Bridge-E |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 48.00 GB DDR3 SDRAM 1000 MHz |
| Channels | 4 |
| Single-Core Score | 869 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 976 | |
| Integer Score | 832 | |
| Floating Point Score | 931 | |
|
AES-XTS
|
976
1.66 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
922
4.66 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
984
46.5 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
798
2.25 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
766
899.1 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
770
241.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
855
46.4 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
819
261.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
784
6.11 Klines/sec |
|
|
Camera
|
819
9.50 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
861
1.08 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
928
5749.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
762
41.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
875
6.74 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
903
22.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1470
72.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1626
22.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1033
829.7 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
634
5.68 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
975
31.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
623
24.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 4620 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4452 | |
| Integer Score | 4529 | |
| Floating Point Score | 4844 | |
|
AES-XTS
|
4452
7.59 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5816
29.4 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6087
288.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2742
7.73 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4194
4.93 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
4814
1.51 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5195
281.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3984
1.24 MB/sec |
|
|
Clang
|
4608
35.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4290
49.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5065
6.34 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6153
38118.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4438
244.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
4942
38.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5239
129.1 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
6924
339.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
9408
128.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
6692
5.37 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3919
35.1 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3184
101.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1768
68.3 images/sec |