| User | gknotts |
| Upload Date | Mon, 26 Sep 2022 03:08:32 +0000 |
| Views | 4 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. X570 AORUS MASTER |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Frequency | 5032 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM 1866 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1716 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4248 | |
| Integer Score | 1441 | |
| Floating Point Score | 1889 | |
|
AES-XTS
|
4248
7.24 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1748
8.84 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1690
79.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1512
4.26 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1072
1.26 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1393
436.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1479
80.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1399
445.8 KB/sec |
|
|
Clang
|
1491
11.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1298
15.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1693
2.12 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1649
10213.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1916
105.3 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1707
13.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1555
38.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3109
152.5 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3181
43.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2065
1.66 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1438
12.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1665
53.2 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1578
61.0 images/sec |
| Multi-Core Score | 17791 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 7426 | |
| Integer Score | 17664 | |
| Floating Point Score | 19795 | |
|
AES-XTS
|
7426
12.7 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
26142
132.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
26121
1.24 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5839
16.5 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
21248
24.9 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
24924
7.81 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16895
916.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
13607
4.23 MB/sec |
|
|
Clang
|
25626
199.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
13460
156.0 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
18447
23.1 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
33207
205733.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
23637
1.30 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
27109
208.7 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15303
377.2 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
27505
1.35 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
31741
432.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
32002
25.7 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
18680
167.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14352
458.8 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4065
157.1 images/sec |