| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Sat, 11 Apr 2020 05:30:55 +0000 |
| Views | 10 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.24 GHz |
| Maximum Frequency | 4.95 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1463 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1373 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1888 | |
| Integer Score | 1276 | |
| Floating Point Score | 1498 | |
|
AES-XTS
|
1888
3.22 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1276
6.45 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1494
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1172
3.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1223
1.44 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1198
375.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1306
70.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1316
419.3 KB/sec |
|
|
Clang
|
1268
9.88 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1257
14.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1307
1.64 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1352
8378.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1295
71.2 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1264
9.73 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1254
30.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2320
113.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2544
34.7 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1645
1.32 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1231
11.0 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1367
43.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1441
55.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 5305 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6092 | |
| Integer Score | 5118 | |
| Floating Point Score | 5578 | |
|
AES-XTS
|
6092
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5678
28.7 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6486
306.8 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3572
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4528
5.32 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5352
1.68 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5578
302.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5013
1.56 MB/sec |
|
|
Clang
|
5729
44.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4718
54.7 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5451
6.82 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6783
42024.2 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4723
259.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5210
40.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5620
138.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7967
390.8 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10201
139.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7638
6.13 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5064
45.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3530
112.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2865
110.7 images/sec |