| User | methylamine |
| Upload Date | Sun, 14 Aug 2022 16:02:07 +0000 |
| Views | 20 |
| Notes | Same as last time. Disabled some unnecessary services. Used Ryzen Master mild overlcock nominal 5150MHz LOL-- 5150: Van Halen Speed(tm)! |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Frequency | 4981 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1690 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4091 | |
| Integer Score | 1438 | |
| Floating Point Score | 1835 | |
|
AES-XTS
|
4091
6.97 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1709
8.65 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1667
78.9 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1412
3.98 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1321
1.55 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1363
427.1 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1446
78.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1352
430.7 KB/sec |
|
|
Clang
|
1435
11.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1298
15.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1645
2.06 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1592
9862.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1881
103.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1660
12.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1514
37.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3001
147.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3114
42.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2006
1.61 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1395
12.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1568
50.1 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1565
60.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 16825 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8209 | |
| Integer Score | 16656 | |
| Floating Point Score | 18628 | |
|
AES-XTS
|
8209
14.0 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
25165
127.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
25183
1.19 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5644
15.9 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
19847
23.3 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
22981
7.20 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16281
883.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
12091
3.76 MB/sec |
|
|
Clang
|
24128
188.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
12731
147.6 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
17863
22.4 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
32180
199367.5 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
19556
1.07 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
26597
204.8 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15194
374.5 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
24424
1.20 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
30924
421.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
28473
22.9 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16826
150.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
14055
449.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4057
156.8 images/sec |