| User | methylamine |
| Upload Date | Sun, 14 Aug 2022 15:26:35 +0000 |
| Views | 11 |
| Notes | Used RyzenMaster to do mild overclock Max CPU listed as 5150MHz |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. TUF GAMING X570-PLUS (WI-FI) |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | AMD Ryzen 9 5950X |
| Topology | 1 Processor, 16 Cores, 32 Threads |
| Base Frequency | 3.40 GHz |
| Maximum Frequency | 4981 MHz |
| Package | Socket AM4 (1331) |
| Codename | Vermeer |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 16 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 16 |
| L2 Cache | 512 KB x 16 |
| L3 Cache | 32.0 MB x 2 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 32.00 GB DDR4 SDRAM |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1686 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4114 | |
| Integer Score | 1427 | |
| Floating Point Score | 1841 | |
|
AES-XTS
|
4114
7.01 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1687
8.53 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1669
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1423
4.01 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1256
1.47 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1345
421.3 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1456
79.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1321
420.9 KB/sec |
|
|
Clang
|
1443
11.2 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1306
15.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1634
2.04 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1605
9942.1 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1887
103.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1641
12.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1514
37.3 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
3065
150.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3114
42.4 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1995
1.60 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1396
12.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1607
51.4 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1570
60.7 images/sec |
| Multi-Core Score | 16702 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 8150 | |
| Integer Score | 16623 | |
| Floating Point Score | 18300 | |
|
AES-XTS
|
8150
13.9 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
24973
126.3 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
25213
1.19 Gpixels/sec |
|
|
Navigation
|
5603
15.8 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
20079
23.6 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
22483
7.04 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
16386
889.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
12473
3.88 MB/sec |
|
|
Clang
|
23734
184.9 Klines/sec |
|
|
Camera
|
12542
145.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
13495
16.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
31708
196440.7 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
19372
1.06 Gpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
26441
203.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
15107
372.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
25581
1.25 Gpixels/sec |
|
|
HDR
|
30690
418.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
30831
24.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
16922
151.6 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
13907
444.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
4087
157.9 images/sec |