| User | Sindicate14 |
| Upload Date | Tue, 31 Mar 2020 04:42:10 +0000 |
| Views | 9 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | System manufacturer System Product Name |
| Motherboard | ASUSTeK COMPUTER INC. STRIX Z270E GAMING |
| Power Plan | High performance |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700K |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 4.20 GHz |
| Maximum Frequency | 4.80 GHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 8.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 24.00 GB DDR4 SDRAM 1400 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1342 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1837 | |
| Integer Score | 1249 | |
| Floating Point Score | 1461 | |
|
AES-XTS
|
1837
3.13 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1261
6.38 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1437
68.0 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1149
3.24 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1183
1.39 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1208
378.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1272
69.0 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1275
406.2 KB/sec |
|
|
Clang
|
1247
9.72 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1229
14.2 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1279
1.60 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1310
8115.8 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1266
69.6 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1226
9.44 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1211
29.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2277
111.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2506
34.1 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1609
1.29 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1191
10.7 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1331
42.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1411
54.5 images/sec |
| Multi-Core Score | 5276 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 6080 | |
| Integer Score | 5072 | |
| Floating Point Score | 5584 | |
|
AES-XTS
|
6080
10.4 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
5642
28.5 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
6535
309.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3590
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
4565
5.36 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
5202
1.63 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
5544
300.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
4709
1.47 MB/sec |
|
|
Clang
|
5596
43.6 Klines/sec |
|
|
Camera
|
4840
56.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
5537
6.93 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
6753
41835.0 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
4841
266.1 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
5146
39.6 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
5596
137.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
7819
383.6 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
10681
145.5 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
7531
6.05 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
5055
45.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3468
110.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2866
110.7 images/sec |