| Upload Date | Thu, 28 Jul 2022 16:06:40 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Micro-Star International Co., Ltd. MS-7B44 |
| Motherboard | Micro-Star International Co., Ltd. Z370M GAMING PRO AC (MS-7B44) |
| Power Plan | Ausbalanciert |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-8700K |
| Topology | 1 Processor, 6 Cores, 12 Threads |
| Base Frequency | 3.70 GHz |
| Maximum Frequency | 4700 MHz |
| Package | Socket 1151 LGA |
| Codename | Coffee Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 6 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 6 |
| L2 Cache | 256 KB x 6 |
| L3 Cache | 12.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1800 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1372 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1802 | |
| Integer Score | 1274 | |
| Floating Point Score | 1512 | |
|
AES-XTS
|
1802
3.07 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1302
6.59 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1401
66.3 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1275
3.60 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1177
1.38 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1227
384.4 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1303
70.7 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1296
413.0 KB/sec |
|
|
Clang
|
1264
9.85 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1230
14.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1352
1.69 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1360
8426.3 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1245
68.4 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1273
9.80 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1253
30.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2358
115.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
2566
35.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1664
1.34 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1215
10.9 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1405
44.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1502
58.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 7110 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 5569 | |
| Integer Score | 6963 | |
| Floating Point Score | 7684 | |
|
AES-XTS
|
5569
9.49 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
8899
45.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
9706
459.1 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3586
10.1 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
6710
7.88 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
7731
2.42 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
7675
416.5 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
5554
1.73 MB/sec |
|
|
Clang
|
8466
66.0 Klines/sec |
|
|
Camera
|
6637
76.9 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
8538
10.7 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
10294
63777.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
7330
402.9 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
8044
61.9 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
7603
187.4 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
11336
556.1 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
15211
207.3 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
10807
8.68 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
7524
67.4 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
3862
123.5 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2585
99.9 images/sec |