| User | bcauthen28027 |
| Upload Date | Sun, 26 Jun 2022 19:42:52 +0000 |
| Views | 7 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 11 Pro (64-bit) |
| Model | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS MASTER |
| Motherboard | Gigabyte Technology Co., Ltd. Z590 AORUS MASTER |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i9-11900K |
| Topology | 1 Processor, 8 Cores, 16 Threads |
| Base Frequency | 3.50 GHz |
| Maximum Frequency | 5100 MHz |
| Package | Socket 1200 LGA |
| Codename | Rocket Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 8 |
| L1 Data Cache | 48.0 KB x 8 |
| L2 Cache | 512 KB x 8 |
| L3 Cache | 16.0 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1066 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 1717 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 3831 | |
| Integer Score | 1518 | |
| Floating Point Score | 1795 | |
|
AES-XTS
|
3831
6.53 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
1444
7.30 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
1780
84.2 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
1230
3.47 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
1530
1.80 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
1502
470.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
1619
87.9 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
1599
509.5 KB/sec |
|
|
Clang
|
1520
11.8 Klines/sec |
|
|
Camera
|
1496
17.3 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
1728
2.16 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
1644
10182.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
1528
84.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
1576
12.1 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
1362
33.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
2838
139.2 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
3010
41.0 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
2163
1.74 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
1476
13.2 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
1678
53.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1464
56.6 images/sec |
| Multi-Core Score | 9139 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4975 | |
| Integer Score | 9098 | |
| Floating Point Score | 9923 | |
|
AES-XTS
|
4975
8.48 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
10527
53.2 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
14198
671.6 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
3078
8.68 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
10499
12.3 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
11613
3.64 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
9648
523.6 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
7288
2.27 MB/sec |
|
|
Clang
|
12536
97.7 Klines/sec |
|
|
Camera
|
8637
100.1 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
12697
15.9 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
16212
100441.4 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
9544
524.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
12105
93.2 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
8385
206.7 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
12543
615.3 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
18611
253.6 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
18469
14.8 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
10322
92.5 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
4336
138.6 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
2388
92.3 images/sec |