| User | kurtis4d |
| Upload Date | Sat, 25 Jun 2022 16:33:37 +0000 |
| Views | 8 |
| System Information | |
|---|---|
| Operating System | Microsoft Windows 10 Home (64-bit) |
| Model | Dell Inc. XPS 15 9560 |
| Motherboard | Dell Inc. 05FFDN |
| Power Plan | Balanced |
| CPU Information | |
|---|---|
| Name | Intel Core i7-7700HQ |
| Topology | 1 Processor, 4 Cores, 8 Threads |
| Base Frequency | 2.79 GHz |
| Maximum Frequency | 3789 MHz |
| Package | Socket 1440 FCBGA |
| Codename | Kaby Lake |
| L1 Instruction Cache | 32.0 KB x 4 |
| L1 Data Cache | 32.0 KB x 4 |
| L2 Cache | 256 KB x 4 |
| L3 Cache | 6.00 MB x 1 |
| Memory Information | |
|---|---|
| Memory | 16.00 GB DDR4 SDRAM 1196 MHz |
| Channels | 2 |
| Single-Core Score | 911 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 1236 | |
| Integer Score | 847 | |
| Floating Point Score | 997 | |
|
AES-XTS
|
1236
2.11 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
704
3.56 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
945
44.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
818
2.31 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
808
948.7 KElements/sec |
|
|
SQLite
|
835
261.5 Krows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
889
48.3 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
923
294.1 KB/sec |
|
|
Clang
|
887
6.91 Klines/sec |
|
|
Camera
|
842
9.76 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
823
1.03 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
918
5686.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
867
47.7 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
863
6.64 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
838
20.6 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
1543
75.7 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
1752
23.9 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
1122
901.0 Kpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
841
7.53 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
810
25.9 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
987
38.1 images/sec |
| Multi-Core Score | 3548 | |
|---|---|---|
| Crypto Score | 4662 | |
| Integer Score | 3409 | |
| Floating Point Score | 3664 | |
|
AES-XTS
|
4662
7.95 GB/sec |
|
|
Text Compression
|
3550
18.0 MB/sec |
|
|
Image Compression
|
4348
205.7 Mpixels/sec |
|
|
Navigation
|
2382
6.72 MTE/sec |
|
|
HTML5
|
3084
3.62 MElements/sec |
|
|
SQLite
|
3609
1.13 Mrows/sec |
|
|
PDF Rendering
|
3818
207.2 Mpixels/sec |
|
|
Text Rendering
|
3280
1.02 MB/sec |
|
|
Clang
|
3860
30.1 Klines/sec |
|
|
Camera
|
3144
36.4 images/sec |
|
|
N-Body Physics
|
3602
4.51 Mpairs/sec |
|
|
Rigid Body Physics
|
4533
28083.6 FPS |
|
|
Gaussian Blur
|
3220
177.0 Mpixels/sec |
|
|
Face Detection
|
3543
27.3 images/sec |
|
|
Horizon Detection
|
3730
91.9 Mpixels/sec |
|
|
Image Inpainting
|
4371
214.4 Mpixels/sec |
|
|
HDR
|
7280
99.2 Mpixels/sec |
|
|
Ray Tracing
|
5238
4.21 Mpixels/sec |
|
|
Structure from Motion
|
3494
31.3 Kpixels/sec |
|
|
Speech Recognition
|
2179
69.7 Words/sec |
|
|
Machine Learning
|
1813
70.0 images/sec |